قالیشویی عدل رشت

شستشوی تابلو فرش ماشینی با ابریشم و دستباف(قالیشویی عدل رشت) – قالیشویی عدل رشت

شستشوی تابلو فرش ماشینی با ابریشم و دستباف(قالیشویی عدل رشت)

در این مقاله نحوه شستشوی تابلو فرش ماشینی با ابریشم و دستباف خواهیم پرداخت ، باید گفت تابلو فرش از نفیس‌ترین کالاهای تزئین خانه ها می باشد .

آنها در طرحها و نقش های زیبایی همانند طرح های طبیعت و منظره و آثار تاریخی و … تهیه می شوند.

امروزه تابلو فرشها به دو صورت دستباف و ماشینی بافته می شوند.

نوع دستبافت آنها نسبت به ماشینی بسیار با ارزش و گران بها می باشد.

تابلو فرشها بیشتر جنبه تزیینی و زیبا بخشی به منازل و اماکن را دارند.

تمییز کردن آنها بسیار کار سختی است. بنابراین بهترین راه حل، پیش گیری از کثیف شدن آنها است.

تابلو فرشها که یکی از زیباترین وسایل برای تزیین خانه و دکوراسیون داخلی منازل می باشند و در عین زیبایی نیاز به نگهداری و مراقبت های ویژه دارند.

طریقه تمیز کردن تابلو فرشها از دغدغه های اصلی صاحبان تابلو فرشها می باشند.

برای جلوگیری از کثیف شدن تابلو فرشها بهتر است هر روز آنها را گرد گیری کرد تا نیازی به شستشوی تابلو فرش وجود نداشته باشد.

تنها تابلو فرش های معتبر هستند که بدون اینکه به ظاهر و بافت فرش آسیب برسد می توان آنها را با آب و صابون شست و شو داد.

اما تابلو فرشهایی که در ساخت آنها از رنگ های شیمیایی استفاده شده است را نمی توان شست و شو داد ، زیرا که ممکن است رنگ های آنها مخلوط شود و شکل و ظاهر فرش آسیب ببیند.

به طور کلی می‌توان گفت تابلو فرش‌ها نیاز به شستن ندارند.

اما اگر به هر علتی تابلو فرش کثیف بشود و نیاز به شست و شو پیدا کند ، بهترین گزینه این است از مراکز قالی شویی های معتبر که در این زمینه تجربه و تخصص دارند کمک گرفته شود.

 

نکاتی در مورد نگهداری تابلو فرش

تابلو فرشها روش های نگهداری خاصی دارند که اکثر مردم با آن روشها آشنایی ندارند.

در اینجا سعی کرده ایم که روش های مراقبت و نگهداری از تابلو فرشها را بیاوریم.

 1. اولین مورد این است که نباید به هیچ وجه تابلو فرش را به دیوار آهکی یا گچی آویزان کرد. زیرا که این کار موجب کثیف شدن و گچی شدن تابلو فرش می شود. و هم چنین آهک و گچ به بافت فرش آسیب وارد می کند.
 2. انتخاب قاب مناسب برای فرش. قاب فرش باعث جلوگیری از هر گونه آسیب به حاشیه تابلو فرش می شود. هم چنین باعث زیبایی و جلوه تابلو فرش می شود. بنابراین بهتر است که برای تابلو فرش قابی زیبا و مناسب انتخاب شود.
 3. نباید قاب تابلو فرش را شیشه بیندازید زیرا شیشه باعث می شود که به تابلو فرش هوا نرسد. و پوسیده شود.
 4. هرگز نباید تابلو فرش را به واسطه میخ به دیوار نصب کرد زیرا علاوه بر اینکه میخ باعث سوراخ شدن فرش و آسیب به بافت آن می شود. بلکه در طول زمان میخ زنگ می زند و لکه زرد رنگی را بر روی فرش به جای می گذارد و ظاهر فرش را خراب می کند.
 5. دور از رطوبت نگه داشتن تابلو فرش. هرگز نباید به تابلو فرش رطوبت برسد. مخصوصا باید دور از رطوبت کولرهای آبی نگهداری شوند. زیرا که رطوبت موجب پوسیدگی تابلو فرش و خرابی تابلو فرش می شود.
 6. استفاده از قرص نفتالین برای عدم جذب رطوبت به تابلو فرش
 7. استفاده از برس گرد گیری جارو برقی برای نظافت روزانه تابلو فرش
 8. اگر تابلو فرش در محل سربسته قرار دارد، باید حداقل یک بار در ماه درب آن باز شود و آن را بازرسی کرد.
 9. جلو گیری از خیس شدن تابلو فرش زیرا خیس شدن باعث تداخل رنگ در تابلو فرش می شود.
 10. قرار ندادن تابلو فرش در معرض تابش مستقیم نور خورشید زیرا تابش مستقیم آفتاب موجب کم رنگ شدن فرش به ویژه فرش های با الیاف طبیعی مانند پشم و تابلو فرش دستباف ابریشم می شود.
 11. برای شستشوی تابلو فرش از موارد آموزش داده شده در این مقاله استفاده شود تا به خوبی تابلوی شما تمیز بگردد و کیفیت همیشگی خودش را از دست ندهد.

طریقه شستشوی تابلو فرش

تمیز کردن تابلو فرشها بعد از شستشوی تابلو فرش کار مشکلی است و کمی دردسر دارد . معمولاً با گردگیری ساده نمی شود آنها را تمیز کرد.

بهترین کار این است از مراکز قالی‌شویی معروف و معتبر کمک بگیرد زیرا که این مراکز قالی شویی در این زمینه متخصص دارند و می دانند که چگونه باید تابلو فرش را تمییز کنند تا به آن آسیب نرسد.

گاهی اوقات شستن تابلو فرش مخصوصاً اگر برای اولین بار باشد ممکن است موجب تغییر رنگ یا خراب شدن تابلو فرش شود و برای این مورد بهتر است به جای شست و شو به تمیز کردن تابلو فرش بپردازید.

نحوه تمیز کردن تابلو فرش مشخص است و شما می توانید با گرفتن گرد و غبار تابلو فرش آن را مثل روز اول در صورتی که مدت زمان کوتاهی است که خرید را انجام داده اید نو کنید.

 

اگر قصد شستشوی تابلو فرش را در منزل دارید بهتر این است :

ابتدا تابلو فرش را از قابش جدا کنید و سپس گرد و غبار روی تابلو فرش را با استفاده از جارو برقی تمییز کنید.

و سپس مقداری شامپوی فرش را در آب سرد حل کنید و سطح تابلو فرش را با یک تکه اسفنج بزرگ که به این محلول آغشته کرده اید، به آرامی بسایید و آن را تمییز کنید.

در صورت بید خوردگی تابلو بهتر است ، ابتدا سطحی که تابلو فرش روی آن قرار دارد را کنترل و تمیز کرد و سپس قسمت های بید خورده را ترمیم کرد تا به هنگام شست و شو نقاط کنار بید خوردگی دچار آسیب نشود.

نکته : البته برای جلوگیری از بید خوردگی در شستن تابلو فرش بهتر است از پودر یا قرص نفتالین استفاده شود.

 

نحوه خشک کردن تابلو فرش

بعد از شستشوی تابلو فرش برای خشک شدن ابتدا باید آن را روی زمین در محیط نسبتاً گرم پهن کرد تا رطوبت داخل تابلو فرش تبخیر شود.

این کار باعث می شود که رنگ‌های آن در همدیگر نلغزند و ادغام نشوند.

باید توجه داشت که هرگز نباید تابلو فرش را روی طناب پهن کرد تا خشک شود.

زیرا موجب می شود که کش بیاید و ظاهرش بی ریخت شود.

هم چنین نباید تابلو فرش را جلوی نور مستقیم آفتاب قرار داد زیرا باعث از بین رفتن رنگ و درخشندگی آن می شود.

بلکه بهتر است تابلو فرش را پشت و رو و زیر نور غیر مستقیم آفتاب قرار داد و این مورد بعد از شستن تابلو فرش دستباف دارای اهمیت بالایی می باشد تا فرش گرانبهای شما خراب نشود.

شما برای نگهداری تابلو فرش خود بهتر است از تمامی نکات گفته شده چه در متن و چه در اینفوگرافیک پیروی کنید و عمر طولانی ای را برای تابلوی خود قرار دهید.